YDS (Yabancı Dil Sınavı) Nedir

YDS Hakkında Genel Bilgi

YDS, YÖK(Yüksek Öğretim Kurumu)’ nun talimatıyla ÖSYM(Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi) tarafından Nisan ve Eylül aylarında olmak üzere yılda iki kere yapılan sınavdır.

YDS de 80 soru vardır ve her sorunun puanı 1.25 üzerinden hesaplanır.(80*1.25 =100)

Sınav süresi 150 dakikadır. YDS de yanlış cevaplar doğru cevapları götürmez.

YDS de bilim dalı ayrımızı olmaksızın adaylar hangi dalda eğitim almış olursa olsun aynı sınava tabi tutulur.

YDS başta İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde yapılır. Ancak İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapca ve Rusça dilleri dışındaki sınavlar yılda bir kere yapılır. Bunların dışındaki herhangi bir dildeki başvuru sayısı ÖSYM tarafından belirlenen barajın altında kalırsa çoktan seçmeli yerine çeviri olarak sınav yapılır.

YDS geçerlilik süresini başvurulan kurum belirler(üniversiteler ve diğer kurumlar).

YDS 42 şehirde düzenlenir başvuran adayın oturduğu ile yakın bir ilde sınava girmesi büyük kolaylık sağlar.


YDS’ ye Başvuru için Bilinmesi Gerekenler

YDS’ yeyüksek lisans, lisans, doçentlik sınavları, KPSS A grubu öğretmenlik sınavında dil puanı hesaplanacak adaylar, Tıpta uzmanlık ile Diş hekimliğinde uzmanlık sınavlarına girecekler, yurtdışı denklik sınavlarına gireceklerle memuriyette dil tazminatı alacak olan adaylar girebiliyor.
ÖSYM'den yapılan açıklama şöyle;

YDS’ye, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adaylarla yüksek lisans programlarına başvuru yapacak lisans programı mezunları ile lisans programlarında okuyan öğrencilerin de başvuru yapması ve başvuracakları üniversitenin belirlediği puanı almaları gerekiyor.

KPSS Lisans sınavlarında yabancı dil testinin de ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyen adayların YDS’ye Almanca, Fransızca ve İngilizce testlerinin birinden girmeleri zorunludur.

Yorum Yap

Yorumlar

Puango Universitego